הוועדה המדעית לדרכי תרבות

Scientific Committee for Cultural Routes

CIIC 

יו"ר הוועדה: עדי וינר סלע 

אדריכלית, מתמחה בשימור ובמורשת תרבות.

תחומי התמחותה כוללים היבטי שימור בערים היסטוריות ומורשת אורבנית, גישות עכשוויות בנושא נופים אורבניים-היסטוריים, דרכי תרבות, תיעוד, הערכה וייעוץ בתכנון מתחמים היסטוריים, מסמכים מקצועיים בנושא שימור ומורשת עולם. עדי חברה באיקומוס ישראל משנת 2004 וכיום יו"ר של הוועדה המדעית לדרכי תרבות של איקומוס ישראל.

בוגרת הפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון. השלימה לימודי תעודה בשימור המורשת הבנויה בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת תל אביב, ובעלת תואר שני בלימודי שימור ומורשת תרבות, מביה"ס למוסמכים באוניברסיטת רטגרס ארצות הברית.

עדי שימשה יועצת שימור לוועדה המחוזית חיפה ויועצת שימור ארצית לאגף לתכנון אסטרטגי במינהל התכנון וחברה בפורום שימור ארצי, ובעבר יועצת השימור לוועדה מחוזית מרכז. כיום, מרכזת את נושא מדיניות השימור במינהל שימור ברשות העתיקות. היא מרצה במחלקה לארכיטקטורה ובתואר השני בעיצוב אורבני בבצלאל - אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים.

על הוועדה:

דרכי תרבות כוללות דרכים עתיקות ודרכים היסטוריות. הגדרתן מופיעה בהנחיות האופרטיביות ליישום האמנה להגנה על המורשת התרבותית והטבעית של העולם (אונסקו 1972):

"המושג דרכי תרבות הוא מושג עשיר ויצירתי ומציע מסגרת רחבה המשלבת הבנה הדדית, גישה פלורליסטית להיסטוריה ותרבות של שלום.

דרך תרבות מורכבת מאלמנטים מוחשיים שבהם החשיבות התרבותית נובעת מחילופים ומהידברות רב-ממדית בין מדינות או אזורים, והם ממחישים את האינטראקציה בתנועה לאורך הדרך, במרחב ובזמן."

(שם, נספח 3, הנחיות לרישום סוגים שונים של אתרים ברשימת מורשת עולמית, סע' 24-21. תרגום לעברית 2005).

בשנת 2008 אישרה הוועידה הכללית של איקומוס בקוויבק, קנדה, את האמנה לדרכי תרבות של איקומוס (The ICOMOS Charter on Cultural Routes) אותה כתבו חברי הוועדה המדעית הבין-לאומית של איקומוס לדרכי תרבות (The International Committee on Cultural Routes - CIIC).

באמנה מודגש המקור של דרכי התרבות, וכן המהות והייחוד שלהן. דרכים שנוצרו בעתות מלחמה ובעתות שלום, דרכים ששרתו מוביליות אנושית – פרקטית, ובה בעת אפשרו אינטראקציה אנושית, החלפת מידע, רעיונות והשפעות תרבותיות. דרכי תרבות מתאפיינות בהיותן אתרים לינאריים-ארוכים וחוצות גבולות מדיניים. מנקודת מבט עכשווית נתפסת משמעות הדרך כזו שערך המכלול – תוואי הדרך והאתרים שלאורכו – עולה על ערכם של רכיביו. דרכי התרבות מייצגות תהליכים אינטראקטיביים, דינמיים ומתפתחים שיש בהם כדי לתרום למורשת התרבות של אנשים שונים, כולל הצעה של מרחב יוצא דופן לקידום יוזמות שלום הנשענות על היסטוריה משותפת, סובלות, כבוד והערכה לקהילות לאורך הדרך (שם, הקדמה, עמ' 2-1). בישראל הוכרזה בשנת 2005 דרך הבשמים אתר מורשת עולם של אונסקו כחלק מהכרזה רחבה יותר Incense Route – Desert Cities in the Negev.

הוועדה המדעית לדרכי תרבות של איקומוס ישראל פועלת מעל עשור לקידום נושא דרכי התרבות בישראל, ולה קשר לפעילות הוועדה הבין-לאומית של איקומוס לדרכי תרבות. בראש הוועדה עמד מר אבי שקת, לשעבר שגריר ישראל לאונסקו, וכיום עומדת בראשה אדר' עדי סלע וינר. תחומי העיסוק של חברי הוועדה ממגוונים בהם אדריכלות, תכנון, ארכיאולוגיה, תיירות ודיפלומטיה. פעילות הוועדה מבקשת לקדם את העיסוק המקצועי בנושא דרכי תרבות, תוך הכרת המצע התיאורטי והמחקרי הקיים בתחום, ודוגמאות פרקטיות להכרה, להכרזה, להגנה ולפיתוח בפועל של דרכי תרבות בעולם הן בפעילות אונסקו הן בפעילותם של גופים משיקים. הכרת דרכים עתיקות ודרכים היסטוריות הקיימות במרחב המקומי והאזורי שלנו, ובחינת פעולות אופרטיביות בהן ניתן להשתלב לצורך הכרה בהן כדרכי תרבות ולצורך ההגנה שלהן, וכן בחינת האפשרויות להתוות אותן בשטח ולעודד פיתוח הפוטנציאל של התיירות והטיילות לאורכן. אלה תוך שיתוף פעולה תוך ארגוני ועם בעלי עניין נוספים.

 

פעילות הוועדה כוללת מפגשים מקצועיים של חברי הוועדה, וכן מפגשים ופעילות הפתוחה לכלל חברי איקומוס ישראל, חלקם בשיתוף פעולה עם וועדות מקצועיות נוספות של איקומוס ישראל. להלן פירוט הפעילות שהתקיימה בשנת 2020:

 

ינואר 2020

דרכי תרבות בין מזרח למערב

ערב עיון פתוח לחברי איקומוס ישראל במרכז הבאוהאוס, תל אביב.

 

פברואר 2020

  • CIIC scientific meeting פגישה של הוועדה המדעית הבין-לאומית לדרכי תרבות ב- Chihuahua Mexico

  • חדשות בדרכים עתיקות כינוס מקצועי ארצי.

  • מושב של איקומוס ישראל בנושא דרכי תרבות, בהנחיה ובהשתתפות חברי איקומוס במדרשת בן-גוריון.

 

מרץ 2020

  • דרך יפו ירושלים (נדחה) סיור רגלי לאורך מקטע דרך יפו-ירושלים.

  • פעילות משותפת של ארבע ועדות מדעיות: הוועדה לדרכי תרבות, הוועדה לתיירות מורשת, הוועדה לנופי תרבות והוועדה למורשת ורנקולרית.

מחצית II של 2020

(The ICOMOS Charter on Cultural Routes (2008- תרגום האמנה לעברית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.JPG
2.JPG

דרכי תרבות בין מזרח למערב

ערב העיון התקיים ביום רביעי, 15 בינואר 2020 במרכז הבאוהאוס בתל אביב.

בפתיחת ערב העיון הוצגו בקצרה שני מסמכים מקצועיים האמנה של איקומוס לדרכי תרבות (2008) וההצהרה בנושא מורשת עולמית לקידום השלום (Ise, 2009). בשתי ההרצאות הראשונות הציגו חברי הוועדה לדרכי תרבות מקרי בוחן של דרכי תרבות האחת במזרח והשנייה במערב: ממערב למזרח בחצי האי קי ביפן - לאורך נתיבי העליה לרגל של הקומאנו קודו, אדר' גיא שחר; Slow Architecture along Via Fracigena - סטודיו בתנועה איטית, אדר' נילי-רננה חר"ג. הרצאת האורחת של ד"ר נעמי מאירי-דן מסע של הגוף - מסע של הרוח: כל הדרך מתלמה ולואיז לצליין הנוצרי ובחזרה הניחה את הנדבך הרחב בנושא דרכי עליה לרגל, מהות המסע ומשמעותו להולכים בדרך.

חדשות בדרכים עתיקות

הכינוס המקצועי התקיים בימים חמישי ושישי, 27-28 בפברואר 2020, במדרשת בן-גוריון

הכינוס הוא פרי יוזמה משותפת של מספר מוסדות במדרשת בן גוריון בהם בית-ספר שדה והספרייה האזורית במדרשה ושל איקומוס ישראל. ליוזמה חברו שותפים נוספים רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים, תיירות הר הנגב והמכון האיטלקי לתרבות. הכינוס הוא המשך של שיתופי פעולה קודמים בכינוסים וערבי עיון שעסקו בדרכי הבשמים. הכינוס הנוכחי התמקד במספר נושאים מרכזיים בהם חדשות מתחום המחקר של דרכים עתיקות בדרום הארץ, הגילויים החדשים במקטע מחמל - מעלה גרפון, על הנתיב המרכזי של דרך הבשמים ובדרכי תרבות במאה ה-21. נציגי הוועדה לדרכי תרבות, אבי שקת ועדי סלע וינר, היו שותפים לגיבוש התכנית הכללית וסדר היום ולבניית המושב של איקומוס ישראל - תכנים ומרצים.

את האירוע פתח אבי עטר מנכ"ל מדרשת בן גוריון בפועל ואחריו נשא ברכות אדר' ערן מרדכוביץ' יו"ר איקומוס ישראל. > קישור לברכות

המושב של איקומוס ישראל התקיים ביום הראשון של הכינוס והוקדש לנושא דרכי תרבות במאה ה-21: משמעות, אתגרים בניהול ופיתוח תיירות. את המושב הנחתה אדר' עדי סלע וינר – יו"ר הוועדה לדרכי תרבות של איקומוס ישראל. הרצו בו שתי חברות איקומוס ישראל מיכל הלוי-בר – יו"ר הוועדה לאדריכלות ורנקולרית וחברת הוועד המנהל של איקומוס ישראל ואורית בורטניק ממונת שימור ומורשת במחוז דרום של רשות הטבע והגנים, וד"ר שחר שילה מתיירות הר הנגב השותפה לכינוס. > קישור לדברי הפתיחה ולהרצאה מס' 1; קישור להרצאה 2; קישור להרצאה 3.