top of page
פורום צעירים 2.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-06 at 16.53.08.jpeg

פורום הצעירים
של איקומוס ישראל

פורום הצעירים של איקומוס החל להתגבש ב־2019 והוא מורכב מאנשי מקצוע המתמחים בתחום השימור ובתחומים המשיקים לו. הקבוצה פועלת במסגרת איקומוס ישראל ועומדת בקשר עם הקבוצה הבינלאומית של צעירים בארגון. מעמד זה מכונה רשמית "מתמחה צעיר" ובאנגלית: emerging professionals או בקיצור EP. כל מי שעברו פחות מ- 15 שנה מאז החל/ה ללמוד או לעבוד בתחום השימור זכאי/ת להתקבל לעמותה תחת מעמד זה. פעולות הפורום נעשות בעבור חברי איקומוס וחלקן פתוחות לקהל הרחב, אך דלתנו תמיד פתוחה לכל מי שירצה לקחת חלק בפעילותנו.

העשייה בתחום השימור מתרחשת כיום בארגונים ובפלטפורמות שונות. פורום הצעירים של איקומוס מהווה הזדמנות ליצירת קהילה שאיננה מוטה לטובת ארגונים אחרים הפועלים בתחום השימור בישראל. אנו שואפים להעצים את מעמדם המקצועי של מתמחי איקומוס באמצעות יצירת שפה משותפת אשר תתרום לראיה רחבה וערכית ותהדהד כלפי חוץ אל הפרקטיקה. האמצעים בהם הקבוצה פועלת הם דיון ולמידה של נושאים שונים שעל סדר היום של מתמחה בישראל, ארגון והוצאה לפועל של יוזמות מעשיות ומתן במה וחשיפה לתחומי הידע השונים, בין אם הם עוסקים ישירות, משיקים או משפיעים על תחום השימור.

כאמור, קבוצה זו אינה נוצרת בריק אלא נשענת על ארגון איקומוס. הקשר בין החברים הוותיקים בארגון לבין פורום הצעירים חשוב הן לשימור הידע הארגוני (הפורמלי ושאינו, כמו ניסיון מקצועי והשקפת עולם) והן בבניית קהילה המורכבת מאנשי המקצוע העוסקים בתחום, המעורה בנעשה בעולם ושמאתגרת את דפוסי החשיבה והעשייה הקיימים באופן הדדי.

החברות באיקומוס כמתמחה היא חברות מלאה באיקומוס ישראל ואיקומוס הבינלאומי, ומהווה הזדהות עם מטרותיה ודרכי פעולתה ופותחת בפני המתמחה את האפשרות להשתתף בכלל הפעילויות של העמותה, לרבות הוועדות המקצועיות השונות שלה. יחד עם זאת, הקבוצה מתעתדת להוציא תחת ידיה פעילויות ייחודיות לה: סיורים, פרויקטים בתחום הקהילה, מעגלי למידה מקצועיים, חשיפת פרויקטים של חבריה בתוך הקהילה ומחוצה לה. התוכן של כלל הפעילויות הינו גמיש, דינמי ומשתנה מעצם הגדרתו וזאת כדי להתאימו לצרכיהם הייחודיים של אלה הנמצאים בראשית דרכם המקצועית בתחום.

אנו מקווים שקבוצה חזקה ומגובשת תוכל לבסס דור חדש של אנשי מקצוע מובילים בארגון ובתחום השימור. על כן, קהילת הצעירים מזמינה את כל מי שהשימור יקר לליבו ורואה עצמו מתאים לה, לקחת חלק פעיל בקהילה. הקהילה הינה פתוחה ליוזמות חדשות מכלל חבריה ושמה דגש על גיוון השיח והעשייה גם יחד. בואו לחלוק איתנו את עשייתכם המקצועית, לשאול שאלות ולעורר דיון במטרה להוביל לעשייה נוכחת ומשמעותית בתחום השימור בישראל.

WhatsApp Image 2021-02-26 at 17.42.37.jpeg
סיכום פעילות צעירים 2022_Page_1.jpg
WhatsApp Image 2021-02-26 at 17.42.36.jp

סיור פורום צעירים במקווה ישראל
פברואר 2021

מטרות הסיור: הכרת מקוה ישראל - חשיפת צעירים לשיח ודיון בסוגיות תכנוניות של אתר היסטורי בלב גוש דן על לחצי הפיתוח מול השימו והכרת המועצה לשימור ומטרותיה. במהלך הסיור קיבלנו סקירה היסטורית בהדרכת חנוך ליבנה ממרכז המבקרים של מקוה ישראל. חנוך סיפר על מטרת הקמת המקום, אתרים חשובים במקום, דמויות חשובות בהיסטוריה שלו והסיפורים האישיים השזורים בהם. יעל אטקין (מרכזת תכנון במחוז ת"א, המועצה לשימור) סקרה סוגיות תכנוניות במקווה ישראל: תכנית המתאר החדשה - החלופות והאתגרים שבתכנון, מערכת מים ההיסטורית והטיפול ביקב ההיסטורי שקרס.

WhatsApp Image 2021-02-26 at 17.42.37 (2
סיכום פעילות צעירים 2022_Page_2.jpg
WhatsApp Image 2021-08-06 at 16.53.08.jpeg

סיור פורום צעירים בירושלים
יולי 2021

פורום הצעירים של איקומוס ערך  סיור בירושלים בהדרכתם של ארכאולוג אסף בן חיים ואדריכל שמיר זלקין. למדנו על ההיסטוריה התכנונית והמחקרית של הרובע היהודי, ביקרנו בחפירה פעילה ב"גן התקומה", כנסיית הניאה, בית כנסת החורבה, כנסיית הקבר וקינחנו בכנסיית אלכסנדר נייבסקי.

שמחנו לארח את יו"ר איקומוס ישראל ערן מרדכוביץ, שחלק אתנו זיכרונות ילדות מהרובע ואת מאיה עובדיה.

WhatsApp Image 2021-08-06 at 16.53.08 (4).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-06 at 17.05.11.jpeg
WhatsApp Image 2021-08-06 at 16.53.09.jpeg
bottom of page