top of page

ניוזלטר ינואר - פברואר 2024

חברות וחברי איקומוס, יקרות ויקרים!

שנה חדשה החלה לפני כחודש, אך מצב המלחמה וחוסר הוודאות נמשך כבר ארבעה חודשים ומכתיב את הפעילות של כולנו  במישורים האישי התעסוקתי והאירגוני.

גם בחודשים האחרונים, איקומוס ישראל נדרש לעסוק בסוגיות הקשורות למלחמה זו בהקשרים של שאלות הגנה על נכסי תרבות בעת עימותים מזויינים. הידיעות והשאלות לגבי פגיעות קשות בנכסי תרבות, ארכאולוגיה והיסטוריה בעזה בעת הלחימה של צה"ל כנגד החמאס, ומהו מקומם של אירגוני שימור בינלאומיים בסיטואציה כזאת, עלו וצפו מולנו ואצלנו בהיותנו חלק מארגון בינלאומי. גם השאלות שנוגעות למורשת שנפגעה בארץ, למורשת המלחמה הזאת וכיצד זו תתפרש ותוצג בעתיד, עולות ונדונות אצלנו באיקומוס. זוהי הזמנה פתוחה לקחת חלק בדיונים אלו.

לצד כל אלו, הכוונה היא להתניע מחדש פעילויות ודיונים בכל תחומי העיסוק של הארגון. אני קורא מכאן לכל החברות והחברים, גם החדשים (ויש כאלו רבים!) וגם הותיקים להצטרף לפעילויות הועדות המדעיות ו/או לייזום פעילויות בכל תחום הקשור להגנה ולקידום המורשת. אנחנו נסייע לכם לקדם פעילויות אלו.

לאלו שעדיין לא חידשו את חברותם לשנת 2024, מוזמנות ומוזמנים לעשות זאת בקלות דרך הקישורים המופיעים בניוזלטר זה.

 

בשם הועד המנהל מאחל לכולכן ולכולכם שנת עשייה, שלום ורגיעה, ונאחל לכולנו שהחטופות והחטופים יושבו לכאן במהירות ובעדיפות הגבוהים ביותר.

 

שלכם.ן

ערן

סמינר CIPA ברודוס.JPG

19-25 במאי, 2024

 CIPA – Heritage Documentation Summer School 

קורס הקיץ של הוועדה המדעית הבינ"ל לתיעוד מורשת יתקיים השנה באי רודוס:

השתתפות בקורס מהווה הזדמנות מצוינת לאנשי מקצוע וסטודנטים, ארכיאולוגים, אדריכלים, רסטורטורים, אנשי שימור, מהנדסים, חוקרים, חוקרים ומומחים בתחומי המדידות והמורשת להעמיק את הידע והמומחיות שלהם בעזרת טכניקות מודל תלת מימד חדשניות, ולרכוש ניסיון מעשי שלא יסולא בפז בעבודה עם מודלים תלת מימדיים לתיעוד של מורשת תרבותית.

לפרטים והרשמה -קליק כאן

​21-22 מרץ, 2024

​מנדלסון למורשת עולם, מפגש מס' 4 - בית טהרה, אולצן (אולשטיין) פולין

המפגש ​ יערך השנה בעיר הולדתו של מנדלסון, ביום הולדתו (21.3) במבנה הראשון שתכנן (בית טהרה סמוך לבית הלוויות היהודי בעיר).

ה​מפגש יעסוק בתחילת העבודה על הערכים האוניברסליים יוצאי הדופן והנרטיבים שיעמדו במרכז המועמדות​ ויתמקד ביחס שבין המבנים שנבחרו ​ל​הוות את השלד​ המורחב של ההכרזה לבין התבחינים העיקריים של האמנה: היושרה האותנטיות ומצב ההשתמרות של המבנים וסביבתם (והכלים הקיימים היום ובעתיד להגנה ​עליהם).

​שימו לב - ניתן להגיש בקשה לתמיכה להשתתפות בכנס במסגרת קול קורא לעידוד שיתופי פעולה בינלאומיים של איקומוס ישראל (ראו פירוט בהמשך).

​לפרטים אודות הכנס - קליק כאן.

סרגיי קרבצוב:

סיוע של איקומוס ישראל לעיר צ'רניהיב שבאוקראינה, שסבלה מהתוקפנות הצבאית הרוסית

 

בצפון מזרח אוקראינה, צ'רניהיב היא עיר היסטורית עשירה אתרים ארכיאולוגיים מהמאה ה -9, מונומנטים אדריכליים מהמאה ה -11 עד המאה ה -20, ותכנון עירוני מותאם במאה ה -19 לציוני הדרך הקיימים, כולם שקועים בנוף של נהר דסנה. האתרים העתיקים ביותר ממתינים למעמד של אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. העיר סבלה מהפגזות, התקפות טילים, שריפות וחפירת ביצורים בשכבות הארכיאולוגיות. איקומוס ישראל התנדבה לסייע בהכנת תוכנית השיקום למרכז ההיסטורי של צ'רניהיב, בחסות יפן.

הסיוע ניתן באמצעות וובינרים, חלקם מקוונים וחלקם באתרם. קריסטינה ביצבה, ריין אלטאלו, גראני שפרי וסרגיי קרבצוב מייצגים את צוות הייעוץ הבינלאומי. מטרת היועצים היא לחלוק גישות אירופאיות מודרניות ופרקטיקות טובות בשיקום הסביבה ההיסטורית. לשם כך הציג הצוות את ההמלצה על הנוף העירוני ההיסטורי (אונסק"ו, 2011), את ההדרכה וערכת הכלים להערכות השפעה בהקשר של מורשת עולמית (ICOMOS, ICCROM, 2022 IUCN,), את ההנחיות להתאוששות ושיקום פוסט טראומה עבור נכסי מורשת עולמית תרבותית (ICOMOS, 2017), אמנת פארו (2024) ועוד. הסמינר האחרון (25 בינואר 2024) הוקדש לתכנון ממוקד אנשים לשיקום עירוני. הוא אויר עם דוגמאות חיוביות מאירלנד, ליטא, פולין וישראל. הוא גם כיוון את הצד האוקראינית להמשכיות של הנוף ההיסטורי ויצירת המשמעות המרובדת בנוף העירוני המורכב.

 מאי - יולי 2024

קול קורא להשתתפות בקורס ההיערכות לסיכונים לארכיוני השואה, ביוזמת חבר איקומוס מיכה כהן ובשיתוף איקומוס ישראל 

ארכיוני השואה הם משאב רב ערך עבור האנושות, הם מפנים זרקור על כמה מהרגעים האפלים ביותר שלנו ומזכירים לנו את עמידותו של המין האנושי. הארכיונים כוללים עדויות ממקור ראשון על אירועים טראומטיים וחשיבותם

היא בשיתוף וחינוך למניעת הישנותם.

לפרטים נוספים והרשמה:

Jessicalewinsky@gmail.com

חברות וחברי איקומוס ישראל מוזמנות.ים להצטרף לפעילות הוועדות המדעיות של הארגון:

לעיון בפעילות הוועדות - קליק כאן

נמצאה ועדה המעניינת אותך? ניתן ליצור קשר דרך מזכירות איקומוס במייל: icomos.israel.nc@gmail.com

בברכת ימים שקטים וטובים יותר

מזכירות איקומוס ישראל

מבצע חידוש חברות לשנת 2024 בעיצומו!

שימו לב - בטופס התשלום יש לציין את הכתובת המדויקת למשלוח הכרטיס ולהקפיד ולציין מיקוד/ת.ז.

משרדים וגופים: בשם החבר.ה יש לציין את השם עליו תרצו להפיק קבלה. 

מי שקיבל.ה בשנת 2023 כרטיס מקוון יקבל באופן אוטומטי למייל כרטיס מקוון לשנת 2024. מי שעדיין לא קיבל.ה כרטיס מקוון ומעוניין.ת בכך- נא לשלוח תמונת פנים ברורה במייל חוזר והכרטיס ישלח במייל.

 

יש לבחור את קטגוריית התשלום המתאימה לך:

תשלום דמי חבר.ה רגיל.ה בסך 220 ש"ח - קליק כאן.

 

תשלום דמי חבר.ה גימלאי.ת בסך 200 ש"ח- קליק כאן.

 

תשלום דמי חבר מתמחה מסובסדים בסך 150 ש"ח - קליק כאן.

bottom of page